STEAM PAMOKA „BURBULIUOJANTI LAVOS LEMPA“

Klaipėdos Litorinos mokyklos ugdytiniai dalyvavo įspūdingoje integruotoje dailės ir chemijos pamokoje „Burbuliuojanti lavos lempa“. Pamoka prasidėjo pažintimi su spalvų maišymo vingrybėmis: pagrindinėmis spalvomis ir jų pavadinimais, spalvų maišymo technikomis, šiltų ir šaltų spalvų spektru, priešingomis spalvomis ir jų maišymu kartu. Kad smalsumas nesukeltų problemų, dailės mokytoja Raitvilė Valentinavičiūtė naudojo maistinius dažus. Pasisėmę spalvingų žinių mokiniai pasinėrė į cheminių reakcijų pasaulį. Mokytojos Editos Mažonienės dėka jie pamatė, kaip acto rūgštis (CH3COOH) reaguoja su valgomąja soda (natrio bikarbonatu NaHCO3), sužinojo, kad reakcijos tarp sodos ir acto metu išsiskiria anglies dioksidas – atmosferos dujos (CO2) ir užrašė reakcijos lygtį NaHCO3 + CH3COOH  CO2 + H2O + Na CH3COO.

Gilindami žinias apie skysčių tankį pamokos dalyviai gamino lavos lempas. Tam jie naudojo aliejų, actą, maistinius dažus. Kad vyktų greitesnė reakcija, reikėjo ir katalizatoriaus – putojančios tabletės. Efekto pagyvinimui buvo pasinaudota fosforo turinčiu fluorescentiniu reagentu.

Integruotos STEAM pamokos metu mokiniai turėjo galimybę įsitikinti, kad spalvoti vandens lašeliai nesusimaišo su aliejumi, gyvai stebėti anglies dioksido išsiskyrimą ir pasisemti žinių apie spalvų maišymo galimybes.